جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ریسپانسیو چیست؟

ریسپانسیو چیست؟

شاید از طراحان وب سایت واژه «ریسپانسیو» را شنیده باشد. اگر میخواهید بدانید ریسپانسیو چیست و چرا وب سایت ها باید ریسپانسیو باشند در این مقاله با من همراه باشید.

اگر بخواهم ریسپانسیو یا واکنشگرا را خیلی ساده برای شما توضیح دهم به این معنی است که وب سایت شما برروی دستگاه های مختلف به درستی نمایش داده شود. شاید برخی از وب سایت هارا دیده باشید که در موبایل نیاز به زوم کردن داشته باشد تا بتوانیم نوشته های وب سایت را بخوانید، این وب سایت ها ریسپانسیو نیستند و به همین دلیل ممکن است کاربران زیادی را از دست بدهند.

امروزه زیبایی ظاهری وب سایت اهمیت بسیار زیادی دارد و مثل گذشته ظاهر وب سایت ها ساده نیستند و همچنین میزان استفاده از تلفن همراه نیز بسیار زیاد شده است و کاربران بسیاری با تلفن همراه وب سایت هارا مشاهده می نمایند پس به همین دلیل امروزه ریسپانسیو بودن وب سایت اهمیت بسیار زیادی دارد.

چگونه ریسپانسیو بودن وب سایت خود را بررسی کنیم؟

برای اینکه ریسپانسیو بودن یک وب سایت را بررسی کنیم کافی است آن وب سایت را یکبار در کامپیوتر و یک بار در موبایل باز کنیم و یا اگر به کامپیوتر دسترسی نداریم از گزینه حالت دسکتاپ (Desktop site) در مرورگر گوشی استفاده کنیم. اگر در ظاهر وب سایت در حالت کامپیوتر و در حالت موبایل تغییری مشاهده شد یعنی وب سایت موردنظر ریسپانسیو است در غیر اینصورت وب سایت ریسپانسیو نیست.

البته در هنگام مشاهده وب سایت هم می توان متوجه این موضوع شد. اگر نوشته های وب سایت ریز باشد و با زوم کردن قادر به خواندن آن ها باشید یعنی وب سایت ریسپانسیو نیست. البته این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که ریسپانسیو کردن وب سایت یک سری قوانین و استاندارد دارد که باید طراحان وب سایت مورد توجه قرار دهند.

ریسپانسیو سازی در وردپرس چگونه است؟

وردپرس یکی از سیستم های مدیریت محتوای محبوب در دنیا و در کشور عزیزمان ایران است پس باید موضوع ریسپانسیو سازی در وردپرس را نیز در این جا برای شما توضیح دهم. می توان گفت اکثر قالب های وردپرس ریسپانسیو هستند و پس از معرفی صفحه ساز هایی نظیر ویژوال کامپوزر و المنتور می توان وب سایت را در حالت ریسپانسیو نیز طراحی کرد ولی باید به استاندارد های ریسپانسیو مسلط باشیم همچنین برای طراحی ظاهر وب سایت باید به رابط کاربری و تجربه کاربری (UI&UX) نیز مسلط باشیم.

نتیجه گیری

با مطالعه این مقاله به این نتیجه میرسیم که ریسپانسیو بودن یک وب سایت هم از نظر سئو و هم از نظر رابط کاربری و تجربه کاربری اهمیت بسیار زیادی دارد و مدیران وب سایت ها باید به این موضوع توجه داشته باشند و تمام تلاششان را برای بهبود و بهینه سازی وب سایت هایشان انجام دهند تا وب سایتشان از نظر بازدیدکننده جذاب باشد.

یک وب سایت اگر مطالب مفیدی داشته باشد ولی ریسپانسیو نباشد بسیاری از بازدیدکنندگان را از دست خواهد داد زیرا بازدیدکننده به محض باز شدن سایت زمانی که نتواند مطالب سایت را بخواند سریع وب سایت را خواهد بست و به سراغ وب سایت های دیگر خواهد رفت. لطفا اگر سوال یا نظر خاصی دارید خوشحال میشوم آن را در بخش نظرات مطرح نمایید تا به آن پاسخ دهم.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *